Komentarze

Kolektory słoneczne tanieją

Kolektory słoneczne nazywane inaczej solarami coraz częściej widoczne są na dachach wielu budynków. Wyglądają jak wielkie tafle szyb, których zadaniem jest wyłapywanie energii słonecznej, magazynowanie jej i przetwarzanie w niezbędną w pomieszczeniach energię cieplną. Kolektory słoneczne po prostu mają na celu ogrzewanie wody potrzebnej w gospodarstwie domowym. Są przy tym niezwykle oszczędne, ponieważ zaspokajają 70% zapotrzebowania rodziny na ciepłą wodę. Można je wykorzystywać przez cały rok z różnym skutkiem, ponieważ ich sprawność nie zależy od mocy promieni słonecznych, ale od naświetlenia. Można liczyć, że miesiące najcieplejsze zapewnią 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę, natomiast w miesiącach zimowych może być różnie, ze względu na liczbę dni pochmurnych. W dni słoneczne możemy liczyć na podgrzanie wody do pewnej temperatury.

Kolektory słoneczne działają bezobsługowo, po zamontowaniu nie ma potrzeby ich poprawiać i regulować. Należ do instalacji proekologicznych, ponieważ swoim działanie nie eksploatują nadmiernie i nie zanieczyszczają środowiska. Naturalna energia wykorzystywana w kolektorach jest niezwykle korzystna dla środowiska naturalnego. Energia wytworzona przez kolektory zastępują energię, która musiałaby być wytworzona przy pomocy innych źródeł.

Jednak kolektory słoneczne to ciągłe duży, jednorazowy wydatek, który trzeba ponieść, jednak jest to koszt chwilowy, ponieważ wydatkowane pieniądze szybko zwrócą się w mniejszych rachunkach. Należy jednak dobrze skonfigurować system grzewczy, gdyż niewykorzystana moc prowadzi do szybkich awarii.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »