Komentarze

Kolektory słoneczne a ogrzewanie

 

Pojawiają się coraz wydajniejsze i lepiej wykorzystujące światło słoneczne kolektory, ale jako jedne źródło ogrzewania niestety w naszej strefie klimatycznej się nie sprawdzają. Zbyt często słońce jest za chmurami, co nie pozwala im działać pełną moc. Dlatego w takich przypadkach warto zainwestować w drugie źródło ciepła a kolektory traktować jako dodatkowy a nie jedyny element ogrzewania.

Sprawdzeniem opłacalności takiej inwestycji będzie ocena ile energii możemy uzyskać  oraz w jaki sposób zapewni energię cieplną budynkowi., na końcu zaś należy sprawdzić, jakie w związku z tym będą oszczędności. Czasami warto zwiększyć liczbę kolektorów na dachu, jeżeli to w dużej mierze pokryje zapotrzebowanie. Należ jednak uwzględnić w obliczeniach możliwość wystąpienia przegrzania instalacji i wziąć pod uwagę jakie to będzie miało skutki dla całego systemu. Zbyt mała powierzchnia kolektorów nie pokryje zapotrzebowania na ciepło, a zbyt duża może doprowadzić do nadprodukcji w danym momencie. Szczególnie narażone są na to instalacje przygotowane do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody. W lecie jest wyraźna nadprodukcja, co może prowadzić do przegrzewów. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skorzystać z programów komputerowych, które dopracują optymalne warunki dla danego budynku. Jest to niezwykle istotne dla osiągnięcia kompromisu dla solarów mających pracować zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Symulacja komputerowa ułatwi podjęcie właściwych decyzji przed rozpoczęciem projektu.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »