Komentarze

Kolektory słoneczne – do czego służą?

Często myślimy, że ciepłem z kolektorów słonecznych można ogrzać mieszkanie lub dom. Niestety w naszych warunkach klimatycznych jest to niestety niemożliwe. Wydaje się, że w słoneczne zimowe dni można wydatnie wspomóc instalację ogrzewania, ale nie można tylko i wyłącznie liczyć na taki system grzewczy. Nawet jeżeli zwiększymy znacznie powierzchnię solarów , nie wpłynie to znacząco na poprawę wydajności kolektorów słonecznych. Podniesie to tylko znacznie koszt ogrzewania i będzie wymagać dużej powierzchni, a nie poprawi wydajności.

Decydując się na kolektory słoneczne jako element ogrzewania, należy dokładnie sprawdzić jakie wymagania energetyczne ma dany budynek, ponieważ różnią się od siebie. Na przykład w przypadku budynku pasywnego moc niezbędna do ogrzania jest dużo niższa niż w przypadku budowli tradycyjnej. Dom pasywny jest przystosowany do zatrzymania jak największej ilości energii cieplnej w środku, dlatego nawet niewielki zastrzyk energetyczny jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem

Przed podjęciem decyzji o dogrzewaniu domu solarami ,należy przede wszystkim znaleźć naj korzystniejsze ustawienie dla nich. Tak, by mogły być ukierunkowane  najlepiej na południowy zachód. Następnie należy dobrze przeliczyć potrzeby budynku na wydajność kolektorów, aby niepotrzebnie nieprzewymiarować całej instalacji.

Dobrze zaprojektowany i docieplony dom pozwala wykorzystywać energię dostarczaną przez solary do ogrzewania pomieszczeń. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie może być to jedyny dostawca energii cieplnej.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »