Komentarze

Kolektory słoneczne w budownictwie pasywnym

Odnawialne źródła energii spełniają niezwykle ważną rolę w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wzrost świadomości ekologicznej i dostęp do nowoczesnych technologii pozwala wykorzystać alternatywne źródła energii do gospodarowania ciepłem w domu. Najczęściej inwestorzy wybierają:

- kolektory słoneczne,

- pompy ciepła, 

- fotowoltaikę,

- rekuperatory,

- nowoczesne kotły grzewcze na biomasę,

- układy hydrydowe.

Tego typu urządzenia pozwalają efektywnie wykorzystać pozyskaną energię do funkcjonowania domu.

Najczęściej montowane są kolektory słoneczne, których zadaniem jest przekształcanie energii słonecznej na cieplną, aby zużyć ją w gospodarstwie domowym. Najpowszechniejszym wykorzystaniem jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Przed rozpoczęciem instalacji warto dobrze oszacować potrzeby, aby nie przeszacować. W okresach zachmurzenia wydajność kolektorów jest niewielka, natomiast w miesiącach letnich nadmiar zgromadzonej i niewykorzystanej energii może doprowadzić do uszkodzeń systemu. Gromadzenie energii cieplnej wytwarzanej przez kolektory nie jest możliwe, a co za tym idzie dokładne wyliczenia przed podjęciem decyzji są niezwykle ważne. 

Pozyskanie energii cieplnej pozwala znacznie zmniejszyć inne metody ogrzewania wody, w związku z tym rachunki za prąd i za gaz ulegną znacznemu zmniejszeniu. W ogólnym rozrachunku będzie to miało korzystny wpływ na stan budżetu domowego. Wykorzystanie energii cieplne z kolektorów przekłada się na ochronę środowiska.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »