Komentarze

Fotowoltaika na dachu

Panele fotowoltaiczne mają służyć pozyskiwaniu cieplnej energii słonecznej, która jest poprzez konwerter przetwarzana na prąd elektryczny, który może być wykorzystywany w gospodarstwach domowych, firmach przemysłowych cz punktach usługowych. Nadwyżki otrzymanej energii można sprzedawać, co wiąże się z wieloma różnymi problemami. Posiadacz mikroinstalacji o mocy 50 kWp wykorzysta uzyskaną energię prawie na bieżąco, natomiast większe znaczenie w produkcji mają właściciele farm fotowoltaicznych.

Indywidualny producent energii może przekazywać nadwyżki do sieci w rozliczeniu za 1 kWh może sobie odebrać od 0,7 do 0,8 kWh. Wysokość zwrotu zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej.

Farmy fotowoltaiczne mogą prowadzić przemysłową sprzedaż po uzyskaniu specjalnej koncesji upoważniającej do prowadzenia takiej działalności. Farmy posiadaną energię sprzedają w systemie aukcyjnym, gwarantującym stawki za przesył.

 

Prosumenci  są upoważnieni do gromadzenia nadwyżki energii w zakładach energetycznych, z których mogą odebrać w momencie niedoboru z własnego źródła. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku okresów zimowych, kiedy zgromadzona energia może być przeznaczona na ogrzewanie pomieszczeń. Rozliczenia są między prosumentem a zakładem energetycznym, z którego usług korzysta.

 

Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych zaliczana jest do zielonej i pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Jest to bardzo ekologiczna forma pozyskiwania energii, umożliwiająca jednocześnie ochronę środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »