Komentarze

Próżniowe kolektory słoneczne

Próżniowe kolektory słoneczne to nowoczesne urządzenia wykorzystujące technikę solarną. W okresie zimowym ich sprawność jest o 20% większa niż kolektorów płaskich, natomiast w okresie letnim ich działanie jest zbliżone. Kolektory próżniowe potrafią wykorzystać światło rozproszone, dlatego są skuteczne również przy lekko zachmurzonej pogodzie. Ograniczają straty ciepła dzięki specjalnemu wypełnieniu, a jest to powłoka próżniowa między dwoma szklanymi rurkami. Część absorbująca znajduje się z zewnętrznej strony, dlatego lepiej jest im pozyskać i utrzymać ciepło.

Wewnątrz znajdują się rurki wykonane z miedzi, napełnione cieczą o niskiej temperaturze parowania. W wyniku ogrzewania przez słońce ciecz zaczyna parować, a zgromadzone ciepło konwekcyjne przekazywane jest do rurki kondensatora. Z niego natomiast przechodzi do znajdującego się tam płynu, aż w końcu dalej do zbiornika na ciepłą wodę.

 

Zalety solarów próżniowych:

można nimi podgrzewać nie tylko ciepłą wodę, ale również wykorzystać do ogrzewania budynku,

nie występują praktycznie straty ciepła, ponieważ wykorzystana jest próżnia w rurkach kolektora,

rury są wykonane z bardzo trwałego materiału, jakim jest szkło borowo-krzemowe,

posiadają długi okres trwałości, gwarantowany przez producenta,

są estetycznie wykonane, a jednocześnie funkcjonalne,

cechują się pasywnym śledzeniem słońca w ciągu dnia.

 

Obecne na rynku kolektory próżniowe są wykonane z trwałych materiałów o wysokiej jakości i wydajności.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »