Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Oszczędność a kolektory słoneczne
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to urządzenia przekształcające energię słoneczną na cieplną, która może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych do podgrzewania wody bieżącej, używanej w basenach albo do ogrzewania pomieszczeń. Ten rodzaj energii wykorzystywane jest zarówno w domach jedno i wielorodzinnych, jak i firmach usługowych, pensjonatach, czy przedsiębiorstwach przemysłowych. Energia słoneczna jest bezpłatna, dlatego użycie jej do ogrzania wody nie generuje kosztów i nie narusza zasobów środowiska naturalnego. Jeżeli odpowiednio dobierzemy zestaw kolektorów słonecznych istnieje szansa na obniżenie rachunków za ciepłą wodę nawet do 70%. Instalacje solarne nie wymagają obsługi, a producenci gwarantują długi czas bezawaryjnego wykorzystania.
Kolektory słoneczne działają cały rok, ale największą sprawność osiągają w miesiącach o największym nasłonecznieniu. W zimie w słoneczne dni kolektory również osiągają duża moc, co pozwala uzyskać odpowiednio ciepłą wodę.
Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kolektory słoneczne rurowo-próżniowe. Są to urządzenia o wiele większym stopniu zaawansowania niż kolektory płaskie i osiągają około 20% większą niż one sprawność. Spowodowane jest to wyższą zdolnością kolektora próżniowego do absorbowania ciepła z rozproszonego powietrza. Niebagatelny wpływ na ich wydajność ma również próżnia między dwoma rurami kolektora. W ten sposób zmniejsza się straty ciepła. Minusem kolektorów próżniowo-rurowych jest ich dość wysoka cena, która uzależniona jest od kursu dolara.