Komentarze

Właściwe miejsce na kolektor słoneczny

 Kolektory słoneczna są ekologiczną alternatywną dla uzyskiwania energii, potrzebnej choćby do podgrzewania wody. Coraz częściej spotyka się je na dachach nowych budynków, co z pewnością wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną właścicieli. W jaki sposób przygotować dach do montażu takich kolektorów?

Przede wszystkim należy znaleźć właściwe miejsce. Najlepiej jest to uczynić w czasie projektowania. Podstawowe sposoby usytuowania kolektora, w odniesieniu do domu, są następujące: na dachu, w dachu oraz jako wolno stojące. Montaż w połaci dachowej jest stosowany rzadziej. Wpływa na to koszt okucia budowlanego i jest bardziej skomplikowany. Posiada natomiast dwie zalety: poprawia estetykę budynku i nieznacznie zmniejsza straty ciepła kolektora. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego rodzaju montaż oznacza dużą ingerencję w dach. Nie może być on stosowany przy dowolnym materiale dachowym, jak również przy każdym kącie nachylenia dachu, bowiem nie ma możliwości korekty nachylenia kolektora. Tymczasem montaż na dachu jest efektywniejszy. Tym sposobem można zainstalować każdy typ kolektora, również po wybudowaniu domu. Wystarczy w momencie pokrywania dachu zamontować uchwyty dachowe oraz wyprowadzić na zewnątrz przewody rurowe, do jakich podłączone zostaną kolektory.

Warto podkreślić, że kolektory słoneczne stosuje się głównie do ogrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Absorbują one promieniowanie bezpośrednie, a także rozproszone. Możliwa jest ich praca nawet przy całkowitym zachmurzeniu.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »