Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Właściwe miejsce na kolektor słoneczny
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczna są ekologiczną alternatywną dla uzyskiwania energii, potrzebnej choćby do podgrzewania wody. Coraz częściej spotyka się je na dachach nowych budynków, co z pewnością wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną właścicieli. W jaki sposób przygotować dach do montażu takich kolektorów?
Przede wszystkim należy znaleźć właściwe miejsce. Najlepiej jest to uczynić w czasie projektowania. Podstawowe sposoby usytuowania kolektora, w odniesieniu do domu, są następujące: na dachu, w dachu oraz jako wolno stojące. Montaż w połaci dachowej jest stosowany rzadziej. Wpływa na to koszt okucia budowlanego i jest bardziej skomplikowany. Posiada natomiast dwie zalety: poprawia estetykę budynku i nieznacznie zmniejsza straty ciepła kolektora. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego rodzaju montaż oznacza dużą ingerencję w dach. Nie może być on stosowany przy dowolnym materiale dachowym, jak również przy każdym kącie nachylenia dachu, bowiem nie ma możliwości korekty nachylenia kolektora. Tymczasem montaż na dachu jest efektywniejszy. Tym sposobem można zainstalować każdy typ kolektora, również po wybudowaniu domu. Wystarczy w momencie pokrywania dachu zamontować uchwyty dachowe oraz wyprowadzić na zewnątrz przewody rurowe, do jakich podłączone zostaną kolektory.
Warto podkreślić, że kolektory słoneczne stosuje się głównie do ogrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Absorbują one promieniowanie bezpośrednie, a także rozproszone. Możliwa jest ich praca nawet przy całkowitym zachmurzeniu.