Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Ocieplenie dachów w budynkach mieszkalnych – nowe przepisy
- Szczegóły
- Kategoria: Nowości branżowe
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy w zakresie ocieplania dachów budynków mieszkalnych. Są to przepisy przejściowe, ponieważ od roku 2021 wymagania będą jeszcze większe. Celem wprowadzenia takich zaostrzeń jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Zgodnie z nowymi przepisami grubość izolacji dla dachu ocieplonego wełną mineralną nie może być mniejsza niż 25cm. W związku z tym koszt wykonania metra kwadratowego takiej izolacji jest wyższy o kilkanaście procent, w porównaniu do poprzednio obowiązujących przepisów. Jednak producenci materiałów ociepleniowych przekonują, że taka inwestycja szybko się zwróci w postaci oszczędności w ogrzewaniu. Co ważne, ocieplone w ten sposób domy będą potrzebować mniejszej ilości energii do utrzymania komfortowej temperatury.
W przypadku, gdy dach jest ocieplany za pomocą płyt PIR, ich grubość powinna wynosić ok. 130 mm. Grubość pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej powinna wnosić kilkanaście cm, a pianki poliuretanowej otwartokomórkowej nawet 20cm. Co ważne, musi być ona zaaplikowana także między krokwiami, aby ograniczyć zjawisko mostków termicznych. Chociaż zmiany te są wymuszone przepisami, a grubsza izolacja to większe koszty budowy, w rezultacie można mieć pewność, że oszczędności na ogrzewaniu wyniosą nawet 1000zł rocznie. Są to spore pieniądze, dlatego poniesione nakłady zwrócą się w ciągu maksymalnie 10 lat.