Komentarze

Ocieplenie dachów w budynkach mieszkalnych – nowe przepisy

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy w zakresie ocieplania dachów budynków mieszkalnych. Są to przepisy przejściowe, ponieważ od roku 2021 wymagania będą jeszcze większe. Celem wprowadzenia takich zaostrzeń jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. 

Zgodnie z nowymi przepisami grubość izolacji dla dachu ocieplonego wełną mineralną nie może być mniejsza niż 25cm. W związku z tym koszt wykonania metra kwadratowego takiej izolacji jest wyższy o kilkanaście procent, w porównaniu do poprzednio obowiązujących przepisów. Jednak producenci materiałów ociepleniowych przekonują, że taka inwestycja szybko się zwróci w postaci oszczędności w ogrzewaniu. Co ważne, ocieplone w ten sposób domy będą potrzebować mniejszej ilości energii do utrzymania komfortowej temperatury. 

W przypadku, gdy dach jest ocieplany za pomocą płyt PIR, ich grubość powinna wynosić ok. 130 mm. Grubość pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej powinna wnosić kilkanaście cm, a pianki poliuretanowej otwartokomórkowej nawet 20cm. Co ważne, musi być ona zaaplikowana także między krokwiami, aby ograniczyć zjawisko mostków termicznych. Chociaż zmiany te są wymuszone przepisami, a grubsza izolacja to większe koszty budowy, w rezultacie można mieć pewność, że oszczędności na ogrzewaniu wyniosą nawet 1000zł rocznie. Są to spore pieniądze, dlatego poniesione nakłady zwrócą się w ciągu maksymalnie 10 lat. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »