Komentarze

Domy pasywne

Obecnie na rynku pojawia się szereg nowych produktów dotyczących branży budowlanej. Dotyczy to nie tylko urządzeń budowlanych, elementów składowych budynków, ale również niezwykle ważnej chemii budowlanej. Dążenie do budowania domów przyjaznych środowisku, zapoczątkowało wyścig producentów w tworzeniu budynków energooszczednych i nastawionych na ekologię. Dlatego nową tendencją na rynku budowlanym jest projektowanie w kierunku stworzenia domu pasywnego inaczej inteligentnego. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom związanym z termoizolacją, pozwalającym na duże ograniczenie strat ciepła, a tym samym ograniczenie zużycia energii można mówić o budynkach pasywnych. Tego typu budownictwo projektowane jest tak, by miało niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Odpowiednie warunki cieplne zapewnia wyjątkowo skuteczna termoizolacja oraz pozyskiwanie energii słonecznej. Zmniejszanie strat ciepła w wyniku przenikania i wentylacji uzyskane jest przez odpowiednio skonfigurowaną instalację i dokładne ocieplenie budynku. Domy pasywne muszą spełnić wiele wymagań:

płyta fundamentowa ocieplona klasyczną izolacją o grubości od 25 do 35 cm,

ściana fundamentowa -izolacja ok 30 cm,

ściany- zewnętrzne ocieplenie nawet do 40 cm (wełna, styropian),

okna- współczynnik przenikalności najlepiej U 0,6W? (m2K), tego typu okna potrafią działać jak kolektory słoneczne,

technologia budowy- murowana, drewniana, usytuowanie budynku względem stron świata, duża izolacja cieplna wewnętrznych ścian,

źródłem ciepła powinny być systemy  łączone: kocioł kondensacyjny, kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »