Komentarze

Jak zbudować dom ekologiczny?

Dom ekologiczny to budynek przeznaczony dla inwestorów, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego. Jest to rozwiązanie, które wiąże się z użyciem materiałów budowlanych ulegających naturalnemu rozkładowi i nie pozostających zbyt długo w środowisku. Być może te działania nie będą miały znaczącego udziału w wymiarze globalnym, ale proces edukacyjny zostanie rozpoczęty.

Budynek ekologiczny ma jeden najważniejszy cel powinien być przyjazny środowisku naturalnemu, natomiast użyte materiały muszą być biodegradowalne, natomiast pozyskiwanie wody i energii musi być z odnawialnych źródeł energii.

Oprócz walorów funkcjonalnych budynek ekologiczny powinien wykorzystywać naturalne zagospodarowanie terenu i umiejętnie się w nie wpasowywać. Bryła budynku nie może przytłaczać krajobrazu ani wpływać znacząco na jego wygląd. Nie powinien również wywierać negatywnego wpływu na otoczenia, dlatego wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do funkcjonowania budynku ma znaczący wpływ na środowisko. Duże znaczenie ma zapobieganie produkcji spalin czy zatruwaniu środowiska nieszczelnym szambem.

Działanie proekologiczne ma na celu zmniejszanie szkodliwych substancji wysyłanych do atmosfery albo do gruntu. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem są osiedla domków ekologicznych, do których prowadzi jedna droga. Ułatwia to budowę oczyszczalni ścieków, jednej dla większego skupiska domów. Zdecydowanie wygodniej jest również postawić farmę fotowoltaiczną zasilającą grupę budynków.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »