Komentarze

Dach odwrócony

Dach odwrócony to nic innego jak płaskie zadaszenie z możliwością uprawy zieleni i wykorzystania jego naturalnych właściwości. Czym różni się od tradycyjnego płaskiego dachu inaczej zwanego stropodachem. Dach tego typu wymaga szczególnej troski jeśli chodzi o wentylację i hydroizolację. W dachu tradycyjnym układ warstw jest następujący:

warstwa paraizolacji z papy podkładowej, płyty polistyrenowe, warstwa hydroizolacyjna złożona z kilku pokładów odpowiedniej papy.

 

Natomiast w przypadku dachu odwróconego układ wygląda inaczej. W pierwszej kolejności kładziona jest warstwa hydroizolacji, a dopiero w następnej kolejności instaluje się materiał niezbędny do ocieplenia dachu. Zamiast warstwy bitumicznej stosowany jest żwir lub płytki z betonu, których zadaniem jest właściwe odprowadzenie wilgoci. W wielu przypadkach używana jest również ziemia, które będzie podłożem do uprawy roślin. Dach odwrócony jest doskonałym sposobem na pozyskanie dodatkowej przestrzeni w budynku, idealny do stworzenia tarasów czy kwietnych łąk. Ekologiczna koncepcja architektoniczna jest coraz bardziej popularna wśród inwestorów, dlatego wiele osób decyduje się na tworzenie dodatkowych terenów zielonych na dachach budynków. Są nie tylko wygodne, ale również zapewniają dodatkowe walory estetyczne.

Należy jednak pamiętać, że dach odwrócony wymaga znakomitej jakości materiałów budowlanych oraz dekarzy o dużych umiejętnościach i doświadczeniu, ponieważ utrzymanie ogrodu na dachu wiąże się ze stworzeniem szczególnych warunków do uprawy.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »