Komentarze

Budynki pasywne i straty ciepła

Coraz częściej słyszy się określenie, że dany dom jest pasywny. Co to znaczy? Do powstania takiego budynku przyczyniły się technologie dążące do zminimalizowania zapotrzebowania na energię. W początkowej wersji koszt takiego domu jest dużo wyższy niż standardowego, ponieważ wszelkie innowacyjne nowinki są kosztowne, ale w końcowym rozliczeniu korzysta z domu pasywnego jest korzystniejsze.

W założeniu w budynkach pasywnych zapotrzebowanie na energię powinno być ośmiokrotnie niższe niż w przypadku budynku stawianego w tradycyjny sposób. Domy pasywne w swoim założeniu mają za zadanie pozyskiwanie jak najwięcej energii z naturalnych źródeł.

Najczęściej pomieszczenia są tak usytuowane, aby było możliwe pozyskiwanie ciepła słonecznego czyli są zorientowane na południe, gdzie dzienne słońce może je ogrzewać. Okna połaciowe umieszczone są od południowej strony, gdzie toczy się życie rodzinne, natomiast strona północna czyli sypialnie i pomieszczenia gospodarcze, pozbawione są całkowicie okien.

Kolejnym ważnym elementem domu pasywnego jest grubość przegród i warstwy izolacyjnej może dochodzić do 30 cm. Okna mają bardzo mały współczynnik przenikalności ciepła, ponieważ wykonane są ze specjalnej ramy z potrójnymi szybami, umiejscowione zaś są w warstwie izolacyjnej co zapobiega tworzeniu się mostków powietrznych.  

Wywiewanie ciepła z domów tradycyjnych związane jest z wentylacją grawitacyjną, natomiast domy pasywne nastawione są na system nawiewno-wywiewny, który zmniejsza straty nawet o 70%-90%. Ciepło z ogrzanego wnętrza jest przekazywane napływającej masie powietrza  i tym samym ogrzewane.

Budując dom pasywny mamy pewność, że całkowicie wykorzystujemy wytworzoną energię.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »