Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Budynki pasywne i straty ciepła
- Szczegóły
- Kategoria: Nowości branżowe
Coraz częściej słyszy się określenie, że dany dom jest pasywny. Co to znaczy? Do powstania takiego budynku przyczyniły się technologie dążące do zminimalizowania zapotrzebowania na energię. W początkowej wersji koszt takiego domu jest dużo wyższy niż standardowego, ponieważ wszelkie innowacyjne nowinki są kosztowne, ale w końcowym rozliczeniu korzysta z domu pasywnego jest korzystniejsze.
W założeniu w budynkach pasywnych zapotrzebowanie na energię powinno być ośmiokrotnie niższe niż w przypadku budynku stawianego w tradycyjny sposób. Domy pasywne w swoim założeniu mają za zadanie pozyskiwanie jak najwięcej energii z naturalnych źródeł.
Najczęściej pomieszczenia są tak usytuowane, aby było możliwe pozyskiwanie ciepła słonecznego czyli są zorientowane na południe, gdzie dzienne słońce może je ogrzewać. Okna połaciowe umieszczone są od południowej strony, gdzie toczy się życie rodzinne, natomiast strona północna czyli sypialnie i pomieszczenia gospodarcze, pozbawione są całkowicie okien.
Kolejnym ważnym elementem domu pasywnego jest grubość przegród i warstwy izolacyjnej może dochodzić do 30 cm. Okna mają bardzo mały współczynnik przenikalności ciepła, ponieważ wykonane są ze specjalnej ramy z potrójnymi szybami, umiejscowione zaś są w warstwie izolacyjnej co zapobiega tworzeniu się mostków powietrznych.
Wywiewanie ciepła z domów tradycyjnych związane jest z wentylacją grawitacyjną, natomiast domy pasywne nastawione są na system nawiewno-wywiewny, który zmniejsza straty nawet o 70%-90%. Ciepło z ogrzanego wnętrza jest przekazywane napływającej masie powietrza i tym samym ogrzewane.
Budując dom pasywny mamy pewność, że całkowicie wykorzystujemy wytworzoną energię.