Komentarze

Po co stosuje się kolektory słoneczne?

Zgodnie z definicją kolektory słoneczne przeznaczone są do zamiany energii słonecznej w ciepło. Ich najczęstsze zastosowanie, to oczywiście ogrzewanie wody użytkowej lub w basenach, gdyż wówczas stosunek kosztów systemu do uzyskiwanych efektów energetycznych jest najbardziej korzystny. Okazuje się jednak, że ciepło z kolektorów słonecznych można wykorzystywać także do ogrzewania pomieszczeń. Niezbędne są do tego odpowiednie nakłady finansowe, które w stosunku do efektów, uzyskiwanych w naszym klimacie, są bardzo duże. 

Zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, kolektory nie dostarczają go w wymaganych ilościach. Właśnie z tego powodu trzeba zaopatrzyć się w kolektory o powierzchni takiej samej, jak połowa powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że jest to ogromny koszt, a i tak sprawdzi się jedynie instalacja wspomagająca ogrzewanie, przy czym budynek musi zapewniać niskie stary energii cieplnej. Ponadto, aby kolektory spełniały swoje zadanie, zastosowany system ogrzewania winien opierać się na jak najniższych parametrach temperaturowych, jakie zapewnia chociażby ogrzewanie podłogowe. 

Z racji dużej powierzchni zastosowanych kolektorów koniecznie trzeba także przewidzieć jakąś możliwość wykorzystania nadwyżki ciepła powstałej latem. Na pewno energię można wykorzystać do ogrzania basenu, a także wody do kąpieli, czy ogólnoużytkowej. W ten sposób poprawi się wskaźnik nakładów inwestycyjnych w stosunku do efektu, uzyskanego dzięki zamontowaniu kolektorów. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »