Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Po co stosuje się kolektory słoneczne?
- Szczegóły
- Kategoria: Nowości branżowe
Zgodnie z definicją kolektory słoneczne przeznaczone są do zamiany energii słonecznej w ciepło. Ich najczęstsze zastosowanie, to oczywiście ogrzewanie wody użytkowej lub w basenach, gdyż wówczas stosunek kosztów systemu do uzyskiwanych efektów energetycznych jest najbardziej korzystny. Okazuje się jednak, że ciepło z kolektorów słonecznych można wykorzystywać także do ogrzewania pomieszczeń. Niezbędne są do tego odpowiednie nakłady finansowe, które w stosunku do efektów, uzyskiwanych w naszym klimacie, są bardzo duże.
Zimą, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe, kolektory nie dostarczają go w wymaganych ilościach. Właśnie z tego powodu trzeba zaopatrzyć się w kolektory o powierzchni takiej samej, jak połowa powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że jest to ogromny koszt, a i tak sprawdzi się jedynie instalacja wspomagająca ogrzewanie, przy czym budynek musi zapewniać niskie stary energii cieplnej. Ponadto, aby kolektory spełniały swoje zadanie, zastosowany system ogrzewania winien opierać się na jak najniższych parametrach temperaturowych, jakie zapewnia chociażby ogrzewanie podłogowe.
Z racji dużej powierzchni zastosowanych kolektorów koniecznie trzeba także przewidzieć jakąś możliwość wykorzystania nadwyżki ciepła powstałej latem. Na pewno energię można wykorzystać do ogrzania basenu, a także wody do kąpieli, czy ogólnoużytkowej. W ten sposób poprawi się wskaźnik nakładów inwestycyjnych w stosunku do efektu, uzyskanego dzięki zamontowaniu kolektorów.