Komentarze

Konserwujemy drewniane okna dachowe

Drewniane ramy okien połaciowych są narażone między innymi na wilgoć, dlatego właśnie często zdarza się, iż po jakimś czasie pokrywa je pleśń. Problemem są zwłaszcza pęknięcia lakieru, ponieważ w powstałych w ten sposób szczelinach robią się czarne przebarwienia, które wyglądają nieestetycznie. Jednakże istnieje sposób, aby takie okna odrestaurować i sprawić, że będą wyglądać jak nowe. Oczywiście jest to dość czasochłonne zajęcie, ale efekty warte są włożonego wysiłku.

Przede wszystkim konieczne jest usunięcie starego lakieru, co można zrobić przy pomocy drobnego papieru ściernego, najlepiej o gradacji 100-120. Trzeba opamiętać o tym, by szlifować wzdłuż włókien. Po dokładnym starciu warstwy papieru, należy zastosować któryś ze środków do unieszkodliwiania pleśni lub silnie utleniający podchloryn sodu. Substancję nanosimy pędzlem ze sztucznym włosiem i czekamy aż ramy wyschną. Następnie ponownie szlifujemy drewno, pamiętając o tym, by osłonić twarz maseczką. W przypadku, gdy działanie środka wydaje się nam za słabe, możemy powtórzyć czynności malowania i szlifowania. 

Kolejny etap to zastosowanie impregnatu, po którego wyschnięciu malujemy ramy lakierem. W momencie, gdy pierwsza warstwa lakieru wyschnie, matowimy powierzchnię ram za pomocą bardzo drobnego ściernego papieru. Ostatni etap to położenie kolejnej warstwy lakieru lub farby. Tak przeprowadzona konserwacja powinna wystarczyć na około 3-5 lat, a po tym okresie trzeba ją powtórzyć. Jest to najskuteczniejszy sposób na zachowanie ładnego wyglądu i funkcjonalności drewnianych okien dachowych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »