Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Praktyczne i efektowne lukarny
- Szczegóły
- Kategoria: Okna dachowe
Lukarny to jedno z najbardziej efektownych rozwiązań, jeśli chodzi o wybór okien na poddaszu. Wymagają one zastosowania specjalnej konstrukcji i znacznie większej ilości materiałów, niż w przypadku tradycyjnych okien. Niemniej to właśnie odpowiednio zaprojektowane lukarny mogą nadać budynkowi unikatowego designu i stać się bardzo oryginalnym detalem architektonicznym. Co ciekawe, doskonale wyglądają one zarówno w budynkach o architekturze tradycyjnej, jak i tych bardzo nowoczesnych.
Kształt lukarn oraz ich rozmieszczenie można z łatwością dostosować do własnych potrzeb, choć oczywiście wiele zależy także od symetrii i kąta nachylenia dachu. Najczęściej jednak lukarny traktuje się jako pewien rodzaj nadbudówki, w związku z czym ich konstrukcja wspiera się na więźbie dachowej. Najpopularniejsza forma lukarny jest zbudowana z frontowej pionowej ścianki wraz z pionowo osadzonym oknem oraz dwoma bocznymi, trójkątnymi ścianami. W zależności od konstrukcji lukarna może mieć dach owalny, jednospadowy łaski, dwu oraz trójspadowy.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również lukarny murowane oraz wzmocnione żelbetową konstrukcją. Wówczas wszelkie pionowe elementy nośne są zakotwiczane w wieńcu zewnętrznej ściany. Dzięki temu ciężar lukarny przenoszony jest przez strop. Oczywiście konstrukcja lukarn wiąże się zarówno ze zwiększeniem nakładów materiałów, jak i pracy. Z tego względu koszty inwestycji są wyższe w porównaniu do tradycyjnych okien dachowych. Ponadto na ich budowę potrzeba znacznie więcej czasu.