Komentarze

Jak zamontować okno dachowe?

Tylko właściwie zamontowane okna do poddaszy dadzą możliwość długiego ich użytkowania. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów wykonawczych.

Pierwszym krokiem jest prawidłowe ułożenie okna, które da gwarancję swobodnego korzystania. Górna krawędź musi znajdować się na wysokości 200 cm, zaś dolna 100 cm nad posadzką. Całkowita powierzchnia okna stanowić powinna 1/10 powierzchni podłogi.

Krokiem kolejnym jest sprawdzenie rozstawu krokwi. Najlepiej jest, gdy odpowiada ona szerokości okna powiększonej o 3 cm z każdej strony. Gdy szerokość jest inna, warto poradzić się projektanta.

W następnej kolejności przygotowujemy w konstrukcji dachu otwór okienny. Przykręcamy montażowe łaty przestrzegając zaleceń zawartych w instrukcji. Potem demontujemy skrzydło z ościeżnicy i przykręcamy do niej kątowniki montażowe. Wszystkie niezbędne elementy do montażu są w zestawie razem z oknem. Ościeżnicę ustawiamy w otworze okiennym pamiętając, aby kątowniki opierały się na łatach montażowych.

Gdy ościeżnica jest już zamontowana należy wstawić w nią skrzydło i zobaczyć, czy szczeliny pionowe między skrzydłem a ościeżnicą przebiegają równoległe na całej długości. W ten sam sposób sprawdzamy szczeliny poziome. Czynność jest niezwykle ważna, gdyż jakiekolwiek nieprawidłowości wiążą się z koniecznością demontażu okna.

Krokiem kolejnym jest izolacja okna, która wiąże się z instalacją rynienki odwadniającej tuż nad oknem, której zadaniem jest zabezpieczenie okna przed wilgocią. Teraz już tylko wystarczy montaż ponumerowanych elementów kołnierza uszczelniającego i wykonanie wnęki okiennej, najczęściej z płyt kartonowo-gipsowych. 

Komentarze   

 
0 #2 michaelo 2012-05-21 07:04
jakie narzedzia przygotować do takiej pracy? Czym wycinacie blachę?
Cytować
 
 
+2 #1 Krzysiek 2012-05-10 13:22
hmmm zobaczymy, czy w praktyce pójdzie równie łatwo jak w opisie :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »