Komentarze

Rodzaje nawiewników do okien dachowych

Szczelne okna dachowe mogą przyczynić się do zaburzenia wentylacji w domu, a tym samy do rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni. Z tego właśnie względu warto rozważyć montaż nawiewników, umożliwiających odpowiednią pracę systemu wentylacyjnego. W zależności od wymagań użytkowników mogą one nie tylko zapobiegać rozwojowi grzybów i pleśni, ale też poprawiać jakość powietrza w pomieszczeniach. 

W sprzedaży dostępne są nawiewniki, których pracę można regulować. Do wyboru są:

•nawiewniki sterowane ręcznie – w tym przypadku dopływ powietrza z zewnątrz sterowany jest ręcznie i uzależniony od aktualnego zapotrzebowania,

•nawiewniki higrosterowane – w tym przypadku dopływ powietrza jest ścisłe uzależniony od wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Takie nawiewniki są wyposażone w wiązki taśm z modyfikowanego poliamidu. Reaguje on nawet na niewielkie zmiany względnej wilgotności zwiększając lub zmniejszając dopływ powietrza z zewnątrz,

•nawiewniki regulowane ciśnieniem powietrza – ich praca jest oparta na zależności ciśnienia dynamicznego od powietrza, które napływa przez otwory nawiewnika,

•nawiewniki regulowane temperaturą powietrza na zewnątrz – w tym przypadku dopływ powietrza zależy od wskazań umieszczonego w nawiewniku termoregulatora.

Nawiewniki można zamontować w istniejących już oknach, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup okien z wbudowanymi nawiewnikami. Obecnie wybór takich okien dachowych jest naprawdę bardzo duży. Najczęściej nawiewniki umieszczane są w górnej części okna i mają formę listew, nazywanych wentylacyjnymi. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »