Komentarze

Zabezpieczenie okien dachowych przed zaleganiem lodu i śniegu

Okna dachowe z racji swojego położenia są szczególnie narażone na zaśnieżenie lub oblodzenie. Jest to bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli są to jedyne okna w pomieszczeniu. Najczęściej stosowana metoda usuwanie śniegu i lodu z okna to tradycyjna szczotka, która pozwala zgarnąć zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że takie odśnieżanie zawsze wiąże się z wychłodzeniem pomieszczenia, a niekiedy także zalaniem przez topniejący śnieg i lód. Nie jest to metoda wygodna, a jej skuteczność obejmuje krótki czas – do kolejnych opadów.

Zimowych problemów z okna połaciowymi można uniknąć, planując już na etapie budowy stworzenie specjalnych daszków. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku okien o dużym kącie nachylenia. Dzięki daszkom śnieg pozostanie nad oknem i nie będzie zalegać na szybach. Innym sposobem jest montaż rolet zewnętrznych, które w czasie opadów należy o prostu opuścić na okno. 

Jednym z najbardziej nowoczesnych i coraz popularniejszych rozwiązań jest instalacja okien z „ciepłego szkła”. System ten może w razie potrzeby nagrzać szyby do temperatury powyżej 40stC. Dzięki temu śnieg topi się od razu po zetknięciu z szybą i nie gromadzi się na niej. Jest to niestety rozwiązanie bardzo drogie i to nie tylko w montażu, ale również eksploatacji. Z szacunków wynika, że na każdy metr kwadratowy potrzeba nawet 700W aby stopić zalegający już śnieg oraz 200-300W aby zapewnić ochronę przed padającym śniegiem. Przy kilku oknach dachowych taka ochrona będzie naprawdę kosztowna. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »