Komentarze

Ponadstandardowe rozwiązania w oknach dachowych – czy to się opłaca?

Nowoczesne pakiety szybowe w oknach dachowych są stosowane coraz częściej. Wynika to faktu, że rozwiązania te przynoszą wymierne korzyści. Najłatwiej można to zauważyć w przypadku szyb termoizolacyjnych. Nie przyczyniają się one do strat ciepła, ponieważ mają doskonałe parametry termoizolacyjne. Pakiety składają się z kilku tafli szkła, które oddzielone są od siebie ramką dystansową. Przestrzenie między szybami wypełnia jaz szlachetny, zwykle argon lub krypton, a dodatkowo szkło pokrywane jest specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi. W najlepszych modelach ramki dystansowe między szybami wykonywane są z tworzyw sztucznych lub stali, które cechują się niską przewodnością cieplną.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także pasywne pakiety szybowe, które spełniają najbardziej wygórowane wymagania energetyczne i mają odpowiednie certyfikaty. W takich oknach szyby są łączone w pakiety, mające kilka komór. Przestrzenie międzyszybowe wypełnia się kryptonem, który ma doskonałą izolacyjność cieplną, a pomiędzy szybami umieszczone są tzw. ciepłe ramki dystansowe.

Szyby w oknach dachowych powinny zapewnia termoizolacyjność, ale nie tylko, ponieważ również ważnym parametrem jest antywłamaniowość. Jest on określany za pomocą 4 klas – P1, P2, P3 i P4. W budownictwie jednorodzinnym zwykle stosuje się szyby o klasie P2, które znajdują się w ofercie większości producentów. Wybierając pakiet szybowy warto też zwrócić uwagę na to, czy szyby są hartowane. Szkło hartowane jest dużo bardziej wytrzymałe niż szkło zwykłe. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »