Komentarze

Wymiana okna na dachu

Inwestycja związana ze wstawieniem nowego okna wymaga zachowania pewnych zasad, które będą miały wpływ na to, czy zostanie ona zrealizowana prawidłowo. Najpierw należy sprawdzić, w jakim stanie jest więźba dachowa. Ważne jest również opracowanie dokumentacji technicznej na wysokim poziomie i plany konstrukcyjne, które odzwierciedlają rzeczywistość. Celem przeprowadzenia wymiany okna dachowego jest przede wszystkim poprawienie warunków akustycznych i zmniejszenie opłat za ogrzewanie górnej kondygnacji budynku. Poza tym, chodzi o doprowadzenie większej ilości naturalnego światła. 

Niezwykle istotny przy takiego rodzaju inwestycji jest rozstaw krokwi. W budynkach starych odległości między nimi mogą być różne w obrębie kondygnacji. Nowe okno, które ma być dłuższe od starego wymaga sprawdzenia zarówno pod jak też nad ościeżnicą, czy nie występują belki konstrukcyjne. Jeżeli natomiast nowo montowane okno ma być szersze oraz odległość między krokwiami będzie mała, koniecznością okazuje się wycięcie fragmentów krokwi i połączenie sąsiednich końców po przecięciu. Rozstaw krokwi standardowy umożliwi użycie okna o wymiarach 66 x 118 cm. Mogą one być uchylno-przesuwane lub obrotowe.

Po zastąpieniu starego okna nowym konieczne jest wykończenie wnęki, która znajduje się po stronie poddasza. Tutaj należy zastosować zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych albo szpalety z wodoodpornych płyt laminowanych. Wykonanie inwestycji w dach kosztuje kilka tysięcy złotych. Zadanie warto zlecić dobremu fachowcowi. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »