Komentarze

Okna dachowe a termika

Podczas montażu okien dachowych mogą powstać mostki termiczne, które powodują znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania. Z tego właśnie względu tak ważny jest tzw. ciepły montaż okien, który gwarantuje zachowanie ich parametrów izolacyjnych. Pierwszym krokiem do wyboru stolarki jest porównanie jej rozmiarów z rozstawem krokwi. Bardzo ważne jest zachowania prawidłowych odstępów między pokryciem dachowym a oknem – optymalnie powinno się pozostawić ok. 3-7cm pustej przestrzeni wzdłuż boków okna oraz ok. 6-15cm nad górną krawędzią okna. 

Bardzo ważne jest także zachowanie odpowiedniego odstępu między deskowaniem dachu a ościeżnicą. To warunek niezbędny wymagany podczas ciepłego montażu okien połaciowych – technika ta zakłada wykonanie montażu, który przylega do izolacji nakrokwiowej. W przypadku, gdy okno jest zbyt szerokie lub zbyt wąskie do rozstawu krokwi, konieczne jest zastosowanie wymianu lub łat montażowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na głębokość montażu stlarki okiennej, ponieważ to od niej zależy prawidłowa izolacja cieplna i eliminacja mostków termicznych. 

Bardzo ważną kwestią w przypadku ciepłego montażu okien dachowych jest prawidłowe wykonanie izolacji termicznej. Obecnie w sprzedaży dostępne są zintegrowane zestawy montażowe, które zawierają gotowe kołnierze izolacyjne i uszczelniające. Jednak lepszym rozwiązaniem jest samodzielnie wykonanie izolacji. Można do tego wykorzystać wełnę mineralną – niezalecane są pianki montażowe, które mogą deformować ramę okna. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »