Komentarze

Okna dachowe – jakie są najwygodniejsze w użytkowaniu?

Wysokość okien połaciowych zawsze należy dobrać do kąta nachylenia dachu – im większy jest spadek, tym krótsze powinny być okna. Jest to ważna kwestia, ponieważ odpowiednia długość okien ma wpływ na możliwość swobodnego wyglądania przez nie w pozycji stojącej oraz siedzącej. Oczywiście najlepsze doświetlenie daje umieszczenie okien wysoko w połaci, jednak ze względu na wygodę użytkowania należy umieścić jest w taki sposób, aby dolna rama znajdowała się ok. 80-130 cm nad posadzką. 

Takie ułożenie sprawia, że okna można swobodnie zamykać oraz otwierać ręcznie. Ponadto umożliwia to wygodną regulację nawiewników czy innych akcesoriów, a także mycie szyb. Oczywiście dla wygodnej obsługi okien najważniejszy jest sposób ich otwierania i zamykania. Klamka powinna być umieszczona u dołu lub u góry skrzydła, ale nie wyżej niż 180-200 cm od podłogi. Jeśli okno znajduje się w miejscu trudno dostępnym lub na dużej wysokości to do otwierania, zamykania oraz regulacji rolet przydają się specjalne drążki teleskopowe. 

Zdecydowanie najbardziej komfortowym rozwiązaniem w przypadku okien dachowych jest wybór modeli sterowany za pomocą pilota lub specjalnego łącznika na ścianie, który zasilany jest z sieci elektrycznej lub za pomocą energii słonecznej. Co więcej, okna można też wyposażyć w czujniki wiatru i deszczu – dzięki temu w przypadku pogorszenia pogody będą się automatycznie zamykać. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest sterowanie oknami za pomocą specjalnego panelu dotykowego, w którym można zaplanować własne scenariusze pracy dla okien oraz osłon przeciwsłonecznych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »