Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rodzaje okien dachowych – jakie nadają się na poddasze użytkowe?
- Szczegóły
- Kategoria: Okna dachowe
Poddasze, które będzie zaadaptowane do funkcji użytkowych, musi mieć zapewniony dostęp do naturalnego źródła światła. Oczywiście najlepiej nadają się do tego okna dachowe, których wybór jest obecnie naprawdę spory. W przypadku dachów dwuspadowych najbardziej klasycznym rozwiązaniem są okna fasadowe, które właściwie nie różnią się od okien na pozostałych kondygnacjach. W stromych dachach najlepiej sprawdzają się okna połaciowe, które można zamontować bezpośrednio w płaszczyźnie dachu.
Jeśli dach jest wielopołaciowy, o skomplikowanej konstrukcji, to warto rozważyć zastosowanie lukarn. Pozwalają one skutecznie powiększyć przestrzeń na poddaszu oraz zamontować klasyczne okna fasadowe. Trzeba jednak pamiętać, że lukarny wymagają dodatkowej pracy i dość sporych nakładów finansowych. Niemniej prezentują się bardzo efektownie, dlatego często montowane są na dachach mających wiele połaci.
Nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją wyróżniają się okna kolankowe. Łączą one cechy okna pionowego ze skośnym, czyli połaciowym. Ich nazwa pochodzi od miejsca, w którym są montowane – okna kolankowe wstawia się w ściany kolankowe. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ znacząco zwiększa dostęp światła słonecznego oraz pole widzenia. Ciekawym, lecz stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem, są portfenetry. Są to wysokie okna, które sięgają od sufitu do podłogi. Zabezpiecza się je za pomocą zewnętrznych balustrad. Sprawdzają się w wąskich i zacienionych pomieszczeniach, a także w przypadku nietypowych ścian.