Komentarze

Rodzaje okien dachowych – jakie nadają się na poddasze użytkowe?

Poddasze, które będzie zaadaptowane do funkcji użytkowych, musi mieć zapewniony dostęp do naturalnego źródła światła. Oczywiście najlepiej nadają się do tego okna dachowe, których wybór jest obecnie naprawdę spory. W przypadku dachów dwuspadowych najbardziej klasycznym rozwiązaniem są okna fasadowe, które właściwie nie różnią się od okien na pozostałych kondygnacjach. W stromych dachach najlepiej sprawdzają się okna połaciowe, które można zamontować bezpośrednio w płaszczyźnie dachu.

Jeśli dach jest wielopołaciowy, o skomplikowanej konstrukcji, to warto rozważyć zastosowanie lukarn. Pozwalają one skutecznie powiększyć przestrzeń na poddaszu oraz zamontować klasyczne okna fasadowe. Trzeba jednak pamiętać, że lukarny wymagają dodatkowej pracy i dość sporych nakładów finansowych. Niemniej prezentują się bardzo efektownie, dlatego często montowane są na dachach mających wiele połaci. 

Nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją wyróżniają się okna kolankowe. Łączą one cechy okna pionowego ze skośnym, czyli połaciowym. Ich nazwa pochodzi od miejsca, w którym są montowane – okna kolankowe wstawia się w ściany kolankowe. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ znacząco zwiększa dostęp światła słonecznego oraz pole widzenia. Ciekawym, lecz stosunkowo rzadko stosowanym rozwiązaniem, są portfenetry. Są to wysokie okna, które sięgają od sufitu do podłogi. Zabezpiecza się je za pomocą zewnętrznych balustrad. Sprawdzają się w wąskich i zacienionych pomieszczeniach, a także w przypadku nietypowych ścian.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »