Komentarze

Sposoby otwierania dachowych okien połaciowych

Połaciowe okna dachowe mogą się otwierać na różne sposoby. W sprzedaży dostępne są m.in. okna obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe lub wysokoosiowe. Zdecydowanie najczęściej inwestorzy wybierają okna obrotowe, ponieważ są one najtańsze. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie jego wysokości. Górna część okna zawsze odchylana jest do wewnątrz. Ten typ okien doskonale sprawdza się w przypadku dachów, których kąt nachylenia wynosi od 15 do 90 stopni. Na pewno dużą zaletą takich okien jest łatwość utrzymywania w czystości. Należy jednak uważać, aby podczas otwierania nie uderzyć się w głowę.

W przypadku okien wysokoosiowych oś obrotu znajduje się na 3/4 wysokości ramy. Otwarcie okna sprawia, że jego górna część nie wychodzi poza obręb grubości dachu. Takie okna najlepiej nadają się do dachów o kącie nachylenia mieszczącym się w przedziale 20-65 stopni. Aby możliwe było podniesienie skrzydła w oknie wysokoosiowym, niezbędne są profesjonalne podnośniki. Z tego względu tego typu okna są droższe niż obrotowe. 

Okna uchylne mają oś obrotu usytuowaną w górnej części ramy. W ich skrzydłach montowane są sprężyny lub siłowniki zapobiegające przypadkowemu zamknięciu. Utrzymanie takiego okna w czystości jest dość problematyczne. Najbardziej uniwersalne są okna uchylno-obrotowe, które mają dwie osie obrotu. Łatwo utrzymać je w czystości, a do tego mogą być stosowane także jako okna ewakuacyjne. Są jednak dość drogie, co wynika z ich skomplikowanej konstrukcji. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »