Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Połaciowe okna dachowe
- Szczegóły
- Kategoria: Okna dachowe
Połaciowe okna dachowe mogą się otwierać na różne sposoby. W sprzedaży dostępne są m.in. okna obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe lub wysokoosiowe. Zdecydowanie najczęściej inwestorzy wybierają okna obrotowe, ponieważ są one najtańsze. Oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie jego wysokości.
Górna część okna zawsze odchylana jest do wewnątrz. Ten typ okien doskonale sprawdza się w przypadku dachów, których kąt nachylenia wynosi od 15 do 90 stopni. Na pewno dużą zaletą takich okien jest łatwość utrzymywania w czystości. Należy jednak uważać, aby podczas otwierania nie uderzyć się w głowę. W przypadku okien wysokoosiowych oś obrotu znajduje się na 3/4 wysokości ramy. Otwarcie okna sprawia, że jego górna część nie wychodzi poza obręb grubości dachu. Takie okna najlepiej nadają się do dachów o kącie nachylenia mieszczącym się w przedziale 20-65 stopni. Aby możliwe było podniesienie skrzydła w oknie wysokoosiowym, niezbędne są profesjonalne podnośniki.
Z tego względu tego typu okna są droższe niż obrotowe. Okna uchylne mają oś obrotu usytuowaną w górnej części ramy. W ich skrzydłach montowane są sprężyny lub siłowniki zapobiegające przypadkowemu zamknięciu. Utrzymanie takiego okna w czystości jest dość problematyczne. Najbardziej uniwersalne są okna uchylno-obrotowe, które mają dwie osie obrotu. Łatwo utrzymać je w czystości, a do tego mogą być stosowane także jako okna ewakuacyjne. Są jednak dość drogie, co wynika z ich skomplikowanej konstrukcji.