Komentarze

Jak wybrać okna dachowe?

Coraz częściej poddasza są adoptowane na pomieszczenia użytkowe, w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na światło. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się okna dachowe. Na rynku dostępne są okna połaciowe: obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe lub wysokoosiowe. 

 

Okna obrotowe

 

Największe uznanie zdobyły okna obrotowe z osią obrotu w połowie ramy. Na ich korzyść gównie przemawia cena. Idealnie sprawdzają się podczas utrzymywania czystość, ponieważ mechanizm obrotowy pozwala umyć je z każdej strony. Tego typu okna najlepiej sprawdzają się na dachu nachylonym od 20 do 90 stopni. W oknach obrotowych oś obrotu znajduje się w połowie ramy okiennej. Górna część okna odchyla się na wewnątrz. Jeżeli zamocowane są dość nisko należy uważać, aby nie uderzyć się w głowę.

 

Okna uchylno-obrotowe.

 

Tego typu okna wykorzystują dwie funkcje, można je obracać wokół osi lub uchylać do góry. Decydując się na tego typu otwory okienne, należy zwrócić uwagę, w jaki miejscu jest zamontowana klamka. Jeżeli będzie to miało miejsce w górnej części okna to do otwierania niezbędny będzie drążek.

 

Okna wysokoosiowe

 

Oś obrotu znajduje w 3/4 wysokości ramy, a kiedy okno jest otwarte jego górna cześć poza obręb dachu. Tego typu otwory okienne najlepiej sprawdzają się w dachach o nachyleniu od 20 do 65 stopni. Podniesienie połaci okna wymaga specjalnego podnośnika, zamknięciu zapobiegają odpowiednie siłowniki albo sprężyny.  Dbanie o czystość w przypadku tego okna jest znacznie utrudnione.

 

Założenie okien dachowych zwiększa komfort świetlny pomieszczeń na poddaszu i dodatkowo pozwala oszczędzić energię elektryczną.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »