Komentarze

Okna jako doświetlenie poddaszy

Okna dachowe to najlepsze rozwiązanie na doświetlenie poddasz użytkowe. Czasami nie wystarczy jedno czy dwa okna, ale potrzebne jest bardziej radykalne rozwiązanie, czyli kilka okien dachowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie połączenia ich w jeden kompleks. Jest to doskonały sposób na tworzenie ciekawych instalacji okiennych, interesujących wizualnie oraz posiadających duże znaczenie funkcjonalne. Dobrze rozmieszczone okna dachowe pozwalają prawidłowo doświetlić pomieszczenie, zapewniając tym samym komfort bytowania mieszkańcom.

Podstawowe zasady obowiązujące przy łączeniu okien:

•łączenie okien jest możliwe przy kącie nachylenia 15-90 stopni,

•okna muszą mieć jednakową grubość ościeżnicy,

•okna mogą być różnej szerokości, ale wysokość muszą mieć jednakową w przypadku połączeń pionowych,

•okna muszą mieć taką samą szerokość, a wysokość może być różna w przypadku połączeń poziomych,

•okna powinny być wykonane z tego samego materiału,

•podczas instalowania okien, należy zamontować kołnierze uszczelniające, których zadaniem jest prawidłowe odprowadzanie wody opadowej,

•w przypadku zakładania rolet, odstęp między oknami powinien wynosić 25 cm,

•w przypadku zastosowania dużych przeszkleń, warto zastosować dodatkowe wzmocnienia pomiędzy krokwiami.

Sposoby usytuowania okien dachowych na połci dachowej może być bardzo dowolny. Najczęściej spotykana jest forma schodkowa, gdzie każde okno znajduje się na innej wysokości. Wykonywane są również połączenia poziome i pionowe.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »