Komentarze

Świetliki dachowe

        Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że światło naturalne jest o wiele lepsze niż to, które jest wytworzone przez żarówki czy świetlówki. Dlatego powinniśmy w naszych domach montować jak najwięcej okien, które tego naturalnego światła będą nam dostarczać. Jednak są pomieszczenia, w których czasami trudno jest o otwory okienne. Mowa tu o garderobach, piwnicach, łazienkach, korytarzach. Zwykle musimy „posiłkować się” w tych pomieszczeniach światłem sztucznym. 

Na szczęście współczesna technologia idzie nam z pomocą i dzisiaj możemy „doświetlać” światłem naturalnym również trudno dostępne pomieszczenia. A wszystko dlatego, że dzisiaj możemy montować świetliki dachowe, które doprowadzają światło słoneczne nawet tam, gdzie nie mamy możliwości montażu zwykłego okna. Jak działa taki świetlik dachowy? Bardzo prosto. Do wykonanego w dachu otworu, montujemy cylindryczny tunel, którym światło przedostaje się do pomieszczenia. Dzięki temu, że tunel wykonany jest z materiału refleksyjnego, który posiada zwiększony współczynnik odbicia, do pomieszczenia gdzie jest zamontowany dostaje się bardzo duża ilość słonecznego światła. 

Montaż takiego świetlika dachowego nie jest zbyt skomplikowany, ale lepiej, gdy pracę tę wykonują fachowcy. Na połaci dachowej w dobrze „nasłonecznionym” miejscu, musimy wykonać otwór o średnicy około 30 cm. Podobny otwór wykonujemy w pomieszczeniu. Następnie montujemy do niego elastyczną rurę „światłonośną”, która łączy obydwa otwory, na dachu i w pomieszczeniu. Rurę powinniśmy ocieplić wełną mineralną. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »