Komentarze

Doświetlanie poddasza

Prawidłowe oświetlenie budynku światłem naturalnym jest istotne nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, ale także i samopoczucia. Rodzaj światła wpływa na regulację biologicznego zegara. Większa ilość światła naturalnego powoduje lepszy nastrój i dodatkowo skutecznie ogranicza rachunki za energię elektryczną.

Dzienne światło nadaje wnętrzu charakteru, powinno zostać właściwie dobrane do indywidualnych potrzeb, wieku oraz zajęć domowników. Światło dzienne jest połączeniem naturalnego światła słonecznego, światła rozproszonego oraz odbitego.

Światło słoneczne stanowią promienie słońca, które bezpośrednio przenikają przez okna do wnętrza naszego domu. Wpływa na efektywność wnętrza za sprawą jasnego światła skomponowanego z cieniem. Wiosną i latem, kiedy słońce znajduje się wysoko na horyzoncie, światło słoneczne wnika w głąb naszego domu.

Z kolei światło rozproszone stanowi rodzaj światła, które najczęściej spotykane jest w naszych domach. To oświetlenie jest subtelne i delikatne, jednak traci na intensywności w sytuacji zwiększającej się odległości od okna. W tym przypadku trzeba szczególnie zadbać o to, aby niebo było widoczne w tych miejscach, w których niezbędne staje się nam światło.

Ostatni rodzaj światła, czyli światło odbite to nic innego jak to, które jest odbite przez trawnik czy taras. Odbija się do wewnątrz przez różnego rodzaju powierzchnie, takie jak ściany czy sufity. Przy aranżacji wnętrz należy pamiętać, że ciemne ramy okienne, podłogi i ściany zabierają wiele cennego dla nas światła odbitego. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »