Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Obudowa komina
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Adaptacja poddasza zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Kłopot może jednak sprawić komin, który niejednokrotnie jest typową zawalidrogą. Zdarza się tak zwłaszcza w starszych budynkach, w których poddasze nie było wcześniej planowane jako pomieszczenie użytkowe. Wówczas może się zdarzyć, że komin znajduje się dokładnie pośrodku najbardziej atrakcyjnej przestrzeni i wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby element ten zlikwidować lub odpowiednio obudować.
Wybór metody zależy w dużej mierze od tego, czy komin jest użytkowany. Jeśli nie i nie ma w nim przewodów, to najlepszym sposobem jest po prostu wyburzenie go. Niestety zazwyczaj jest to zabieg bardzo kosztowny. Nieco tańszą metodą jest zabudowa komina. Można to zrobić za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, paneli ściennych, kamienia naturalnego, czy boazerii. W przypadku, gdy komin znajduje się blisko skosu, warto rozważyć opcję zabudowania całej tej przestrzeni, co wprawdzie zmniejszy powierzchnię użytkową, ale w zamian za to pozwoli na uzyskanie pełnowymiarowej ściany.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy komin jest użytkowany. Wówczas należy stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, aby zastosowana obudowa nie przylegała bezpośrednio do ściany komina. Konieczne jest bowiem pozostawienie tzw. szczeliny dylatacyjnej. Materiał, który doskonale sprawdza się w przypadku użytkowanych kominów to płyty cementowo-włóknowe lub drzewno-magnezytowe. Są one odporne na ogień i powstrzymują jego rozprzestrzenianie się.