Komentarze

Obudowa komina

Adaptacja poddasza zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Kłopot może jednak sprawić komin, który niejednokrotnie jest typową zawalidrogą. Zdarza się tak zwłaszcza w starszych budynkach, w których poddasze nie było wcześniej planowane jako pomieszczenie użytkowe. Wówczas może się zdarzyć, że komin znajduje się dokładnie pośrodku najbardziej atrakcyjnej przestrzeni i wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby element ten zlikwidować lub odpowiednio obudować. 

Wybór metody zależy w dużej mierze od tego, czy komin jest użytkowany. Jeśli nie i nie ma w nim przewodów, to najlepszym sposobem jest po prostu wyburzenie go. Niestety zazwyczaj jest to zabieg bardzo kosztowny. Nieco tańszą metodą jest zabudowa komina. Można to zrobić za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, paneli ściennych, kamienia naturalnego, czy boazerii. W przypadku, gdy komin znajduje się blisko skosu, warto rozważyć opcję zabudowania całej tej przestrzeni, co wprawdzie zmniejszy powierzchnię użytkową, ale w zamian za to pozwoli na uzyskanie pełnowymiarowej ściany.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy komin jest użytkowany. Wówczas należy stosować się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, aby zastosowana obudowa nie przylegała bezpośrednio do ściany komina. Konieczne jest bowiem pozostawienie tzw. szczeliny dylatacyjnej. Materiał, który doskonale sprawdza się w przypadku użytkowanych kominów to płyty cementowo-włóknowe lub drzewno-magnezytowe. Są one odporne na ogień i powstrzymują jego rozprzestrzenianie się. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »