Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Naturalne światło na poddaszu
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Dzienne światło doskonale wpływa na nasze samopoczucie, dlatego planując użytkowe poddasze warto zastanowić się jak najlepiej można je doświetlić. Najwięcej światła wpuszczają okna połaciowe, choć w dużej mierze zależy to od powierzchni szyby. Istotne jest to, by całkowita powierzchnia szyb, nie okien, wynosiła co najmniej 10% powierzchni podłogi. Równie ważna jest liczba okien – o wiele lepsze doświetlenie daje kilka mniejszych okien umiejscowionych w przeciwległych połaciach dachu niż jedno duże okno.
Na optymalne rozłożenie dziennego światła ogromny wpływ ma również wysokość, na której są one zamontowane. Obowiązuje tu zasada, że im okna są wyżej, tym lepsze oświetlenie poddasza. Jednakże warto pamiętać o tym, że okno powinno być osadzone w taki sposób, aby umożliwiony był kontakt wzrokowy z otoczeniem. Jeśli zaś chodzi o długość okien to w zależy ona głównie od nachylenia dachu – im większy kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być krótsze i odwrotnie. Szerokość okien powinna być natomiast uzależniona od rozstawu krokwi.
Warto dodatkowo oświetlić wnętrze poddasza budując lukarnę. Tego rodzaju wystająca konstrukcja stanowi część więźby dachowej. Choć lukarny dają mniej światła niż okna połaciowe, to mają jedną niewątpliwą zaletę – tworzą dodatkową powierzchnię na poddaszu. Zwykle buduje się je tam, gdzie sufit znajduje się nisko, czyli w skosach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie obu rozwiązań, czyli okien połaciowych oraz lukarn. Jest to idealny sposób na oświetlenie poddaszy, zwłaszcza tych o dużej powierzchni.