Komentarze

Urządzamy poddasze

 Ułożenie poddasza w głównej mierze zależy od kształtu dachu i ścianek kolankowych, które dają różnorakie możliwości aranżatorskie. O poddaszu należy pamiętać wykonując już pierwsze prace budowlane, nie zapominając o prawidłowym ociepleniu ścian, wentylacji, ogrzewaniu czy poprowadzenia instalacji. Wszystkie działania powinny być ze sobą ściśle powiązane, aby w późniejszym etapie uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.
 
W przypadku nowo wybudowanych domów sytuacja jest o tyle prostsza, że przystępując do adaptacji poddasza, fachowcy od instalacji wszystko załatwią sami. Gorzej, gdy urządzenie poddasza na cele mieszkalne wymaga pozwolenia na zmianę użytkowania.
 
W sytuacji, gdy budynek objęty jest ochroną konserwatorską lub widnieje na liście zabytków, uzyskanie pozwolenia na budowę jest uzależnione od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 
Czynnością, która bezpośrednio zbliża nas do urządzania poddasza jest kładzenie tynków czy gładzi gipsowych albo układanie płyt g-k. Ten element powinien być szczegółowo przemyślany. Tynki dają szansę zaprojektowania ścian na wiele sposobów, gładź zapewnia idealnie róną powierzchnię.
 
W przypadku płyt kartonowo - gipsowych należy dobrać ich odpowiedni rodzaj do pomieszczenia. Inną płytę trzeba będzie użyć do wyłożenia ścian pod płytki ceramiczne, inna będzie na ścianę, która zostanie pokryta farbą lub tapetą, a inna w kuchni i łazience, gdzie panuje większa wilgotność powietrza. Płyty g-k nie nadają się do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza przekracza 85 % . Są to miejsca głównie w okolicach kabiny prysznicowej lub wanny. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »