Komentarze

Prawidłowa wentylacja poddasza

Prawidłowa wentylacja poddasza jest niezwykle ważna, ponieważ zapewnia odpowiedni przepływ powietrza i zapobiega rozwojowi grzybów, czy niszczeniu konstrukcji dachu. Niestety poddasze to pomieszczenie specyficzne, ponieważ całe ciepłe powietrze z budynku unosi się ku górze i właśnie tam jest najcieplej, a do tego gromadzi się nadmiar pary. Z tego względu wentylacja grawitacyjna nie jest w tym wypadku skuteczna i trzeba ją wspierać wentylacją mechaniczną. Świetnym pomysłem jest również zastosowanie najprostszej metody, czyli przeciągu. Najlepszy efekt można osiągnąć umieszczając okna po przeciwległych stronach dachu.

W celu usprawnienia działania systemu wentylacyjnego warto też zastosować okna ze specjalnymi klapami wentylacyjnymi lub nawiewnikami. Są to elementy, dzięki którym można efektywnie wietrzyć pomieszczenia bez konieczności otwierania okien. Pozwala to na uzyskanie przeciągu bez konieczności nadmiernego wychłodzenia wnętrza, co ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą. 

Skutecznym rozwiązaniem są również nasady hybrydowe, które stanowią zwieńczenie przewodów wentylacyjnych i umieszczane są na zewnątrz budynku. Zwykle rozwiązanie to stosowane jest w łazienkach, gdzie jest najbardziej efektywne. Dzięki nasadom hybrydowym można dowolnie dostosowywać intensywność wymiany powietrza do aktualnego zapotrzebowania. W niektórych modelach możliwe jest zaprogramowania działania, np. w cyklu dobowym. W wyniku tego największą efektywność wietrzenia osiągamy w wybranym czasie, np. wieczorem, przed snem, kiedy powietrze powinno być świeże i czyste. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »