Komentarze

Instalacja elektryczna na poddaszu

Konstrukcja poddasza najczęściej jest drewniana, dlatego właśnie wykonanie instalacji elektrycznej w tym miejscu musi być dokładnie przemyślane. Niezbędna jest przede wszystkim fachowa wiedza oraz ostrożność. Dużą trudnością jest zwłaszcza to, że na poddaszu wszystkie przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji są bardzo szczelnie wypełnione izolacja termiczna, przez co przewody elektryczne nie mają możliwości odprowadzania ciepła. Kolejnym problemem jest brak jasnych przepisów określających zasady układania instalacji w tego typu obiektach. 

Podczas wykonywania instalacji elektrycznej na poddaszu warto stosować sprawdzone rozwiązania, czyli:

•używać do wykonywania instalacji oświetleniowej miedzianych przewodów o przekroju wynoszącymi minimum 1,5 mm2,

•używać do wykonywania instalacji gniazd wtyczkowych wyłącznie miedzianych przewodów o przekroju 2,5mm2,

•do obwodów oświetleniowych stosować zabezpieczenia o prądzie znamionowym 10A,

•do obwodów gniazd wtyczkowych stosować zabezpieczenia o prądzie znamionowym wynoszącym 16A,

•sprowadzać wszystkie przewody do jednej skrzynki zasilającej poddasze – nie wykonywać instalacji puszek rozgałęźnych,

•zabezpieczyć instalację na poddaszu za pomocą oddzielnego wyłącznika różnicowoprądowego cechującego się prądem upływu o wartości 30mA.

Ważne jest także to, aby wszelkie instalacje na poddaszy wykonywać używając przewodu tróżyłowego lub przynajmniej trzech przewodów jednożyłowych umiejscowionych w korytku lub rurce. W przypadku instalacji na podłożu drewnianym nie można używać metalowych opasek. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »