Komentarze

Co jest potrzebne do montażu płyt gipsowo-kartonowych na poddaszu?

Jednym z najwygodniejszych i jednocześnie najmniej kosztownych sposobów na wykończenie poddasza w nowo budowanym lub istniejącym domu są płyty gipsowo-kartonowe. Jak wiadomo na poddaszu jest mnóstwo skosów, dlatego też jest to pomieszczenie bardzo trudne do wykończenia. Całości zazwyczaj nie da się dokładnie otynkować, ponieważ zajęłoby to mnóstwo czasu, a efekt i tak byłby niezadowalający. Z tego właśnie względu dużym powodzeniem cieszą się płyty, które można bardzo łatwo zamontować.

Na poddaszu najczęściej stosuje się dwa rodzaje płyt – gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe. Oprócz płyt do montażu potrzebna jest także wełna mineralna, która pełni funkcje termoizolacyjną. W zależności od preferencji można kupić wełnę w postaci miękkich płyt lub mat. Grubość takiego ocieplenia powinna wynosić co najmniej 20-25cm, dlatego też wełnę najczęściej układa się warstwami. Oprócz wełny niezbędna jest również folia paroizolacyjna, które hamuje dyfuzję i zapobiega skraplaniu się pary na płytach.

Do montażu płyt potrzebne są również profile CD wykonane ze stali ocynkowanej, do których przykręca się płyty. Można je zastąpić profilami UD. Na profile zaczepia się tzw. wieszaki, a płyty mocuje za pomocą samonawiercających wkrętów. Dodatkowo warto wyposażyć się w taśmy izolacyjne oraz dylatacyjne. Obecnie bez większych problemów można kupić gotowe systemy do zabudowy poddaszy, który wyposażone są we wszelkie niezbędne elementy. Jest to dużym ułatwieniem, ponieważ każdy element jest idealnie dopasowany. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »