Komentarze

Schody na poddasze – jakie wybrać?

W budowanych obecnie domach jednorodzinnych schody na poddasze zwykle znajdują się salonach lub holach. Stąd też oprócz wartości użytkowych niezmiernie ważny jest również ich wygląd. Muszą więc współgrać stylistycznie z resztą pomieszczenia. Na wybór konkretnej konstrukcji schodów największy wpływ powinna mieć jednak ilość wolnego miejsca, które można na nie przeznaczyć. Każdy model ma inne wymagania przestrzenne i przy zakupie trzeba je koniecznie uwzględnić. 

Oczywiście schody muszą być bezpieczne, wygodne w użytkowaniu, trwałe i praktyczne. W zakresie wyboru kształtu, czy materiału warto poradzić się architekta. Obecnie w sprzedaży dostępne są m.in. schody płytowe, nazywane też żelbetowymi. Mają one samonośną konstrukcje, która opiera się o stropy i ściany. Niestety są one dość masywne i ciężkie, więc nie sprawdzają się w małych pomieszczeniach.

Dużą popularnością cieszą się schody modułowe, które również mają konstrukcję samonośną. Są one dostępne w kilku rodzajach – mogą to być schody jedno-, dwu-, trzy-, a nawet wielobiegowe, kręte lub tzw. zabiegowe, których stopnie mogą mieć różny kształt. W niewielkich wnętrzach znakomicie sprawdzają się schody kręte, których konstrukcja nośna najczęściej wykonana jest z metalu. Mogą być lewo lub prawoskrętne i można je montować w już istniejących budynkach. Niestety nie są one pozbawione wad – pod spiralnych schodach trudno wnieść meble, czy inne przedmioty, a z powodu niewielkiej szerokości stopni bywają one niewygodne w użytkowaniu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »