Komentarze

Grzyby i pleśń na poddaszu – jak zapobiegać?

Przyczyną powstawania pleśni i grzybów na poddaszu jest przede wszystkim wilgoć i nieprawidłowa wentylacja. Można tych problemów uniknąć, stosując skuteczny system wentylacji oraz dbając o staranne wykonanie dachu na etapie budowy. Wybierając okna na poddasze, warto zdecydować się na modele, które posiadają nawiewniki lub mają funkcję rozszczelniania. Duże znaczenie ma również wnęka okienna – zarówno górna, jak i dolna ścianka wnęki powinny być ustawione skośnie, ponieważ tylko wtedy możliwa jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. 

Grzejniki zawsze należy umieszczać pod oknem, ponieważ dzięki cyrkulacji ciepłego powietrza można skutecznie zmniejszyć problem z gromadzeniem się pary wodnej na oknie. Na poddaszach mieszkalnych konieczne jest także wykonanie prawidłowej paroizolacji. W tym celu należy ułożyć między warstwą wykończeniową poddasza a termoizolacją specjalną folię paroizolacyjną. Jej zadaniem jest opóźnienie przepływu pary wodnej na zewnątrz, dzięki czemu wilgoć nie gromadzi się na stropie i ścianach. 

Bardzo ważny jest wybór folii, ponieważ modele najtańsze są niezbrojone, przez co w krótkim czasie przestają spełniać swoją rolę. Znacznie bardziej solidna jest folia z polipropylenu zbrojonego siatką. Natomiast najbardziej wytrzymałe są tzw. aktywne folie paroizolacyjne, które zatrzymują parę wodną, a do tego odprowadzają jej nadmiar wgłąb dachu. Następnie jest ona odprowadzana na zewnątrz poprzez odpowiednio wykonane szczeliny wentylacyjne oraz folię paroprzepuszczalną, która powinna być ułożona na ociepleniu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »