Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Poddasze mieszkalne – pod jakim dachem najłatwiej je urządzić?
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Kształt i przestrzeń poddasza jest uzależniona przede wszystkim od rodzaju dachu, a zwłaszcza jego kąta nachylenia i wysokości ścianki kolankowej. Nie bez znaczenia jest również budowa więźby. Zdecydowanie najmniej przestrzeni na poddaszu zapewnia dach czterospadowy, ponieważ każda ściana jest wówczas ograniczona skosami. Nieco więcej możliwości zapewnia pod tym względem dach dwuspadowy. Jednak najwięcej powierzchni poddasza zapewnia dach mansardowy, kolebkowy i pulpitowy.
W naszej szerokości geograficznej najczęściej budowane są dachy strome dwuspadowe. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas nachylenie połaci pod kątem 35-40 stopni. W przypadku, gdy kąt nachylenia będzie mniejszy niż 35 stopni, powierzchni nieużytkowej będzie bardzo dużo. Wiele zależy także od rodzaju więźby. Najwięcej powierzchni użytkowej na poddaszu można uzyskać wykonując więźbę o konstrukcji krokwiowej, którą stosuje się do dachów o rozpiętości nie większej niż 8,5m. Przy większych powierzchniach konieczne jest zastosowanie więźby płatwiowo-kleszczowej.
Na wykorzystanie poddasza wpływ ma takę wysokość ścianki kolankowej. Zalecana wysokość to 110-120cm. Zapewnia to dużą wygodę oraz możliwość nieograniczonej aranżacji pomieszczeń. Kolejną ważna kwestią jest odpowiednia izolacja i wentylacja dachu, aby na poddaszu panowały komfortowe warunki. W przypadku poddaszy użytkowych zaleca się stosowanie dwuwarstwowej izolacji, której grubość nie może być mniejsza niż 30cm.