Komentarze

Komfortowa sypialnia na poddaszu – najważniejsze zasady

Poddasze to idealne miejsce na urządzenie komfortowej sypialni. Zapewnia ono prywatność i umożliwia stworzenie ciekawych aranżacji, wykorzystujących skosy. Podstawą jest oczywiście stworzenie dobrego planu. Trzeba tak zaplanować ustawienie mebli oraz przestrzeń do poruszania się, aby nie uderzać głową o sufit lub pochylać się przy chodzeniu. Ciągi komunikacyjne najlepiej więc zaplanować w tych miejscach, w których pomieszczenie ma pełną wysokość. Dzięki temu dopasowanie mebli do skosów będzie znacznie prostsze.

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Dostęp do niego powinien być z obu stron. Można je postawić pod skosem, ale tylko wtedy, gdy ścianka kolankowa ma odpowiednią wysokość. Warto też pamiętać o tym, że skosy wpływają na postrzeganie pomieszczenia sprawiając, że światło nierównomiernie pada na ściany. Z tego właśnie względu w sypialni na poddaszu najlepiej sprawdzą się modne odcienie bieli oraz wszelkie jasne, pastelowe kolory.

Oczywiście bardzo ważny jest dostęp do światła dziennego. Najlepiej, jeśli okna będą wychodziły na wschód, ponieważ wtedy słońce będzie oświetlać pomieszczenie od samego rana. Świetnym pomysłem jest zamontowanie okien pionowych, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy ściany są odpowiednio wysokie. W innym przypadku konieczne jest zamontowanie okien dachowych, które mają dużą zaletę – zamontowane w odpowiednim miejscu umożliwiają podziwianie gwiazd z łóżka. Oprócz oświetlenia dziennego w sypialni na poddaszu przyda się oświetlenie punktowe, zwłaszcza przy łóżku lub tuż nad nim. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »