Komentarze

Wymagania adaptacyjne poddaszy

Poddasze to przestrzeń znajdująca się między dachem a najwyższym stropem. Jego kształt jest uzależniony od konstrukcji więźby dachowej i kształtu dachu. Największe możliwości adaptacyjne dają więźby dachowe o konstrukcji krokwiowej i krowkwiowo-jętkowej. Nie posiadają one elementów, które utrudniają swobodne kształtowanie przestrzeni lokalnej, czyli słupów, kleszczy czy płatwi, dzięki czemu na poddaszu można urządzić komfortowe pomieszczenia mieszkalne. Poddasze użytkowe powinno być zaplanowane już na etapie projektowania domu, ponieważ tylko wtedy można dobrać odpowiednią więźbę dachową.

W przypadku, gdy poddasze w budynku jest nieużytkowe, adaptacja jest znacznie trudniejsza. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia znajdującego się pod dachem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub jest objęty ochroną konserwatorską. Warunkiem, który musi być spełniony, jest średnia wysokość pomieszczeń wynosząca:

•220cm na pobyt stały,

•160cm przy pobycie trwającym ok. 4 godzin. 

Pod uwagę brana jest również powierzchnia światła okien, która powinna wynosić 1/8 powierzchni podłogi. Jedynym dopuszczalnym środkiem komunikacji między parterem a poddaszem są schody. Podłoga może być betonowa i pokryta wylewką samopoziomującą. Każde pomieszczenie musi mieć własny pion wentylacyjny. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, dopuszczalna jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Konieczne jest także zapewnienie każdemu pomieszczeniu odpowiedniego ogrzewania. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »