Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Wymagania adaptacyjne poddaszy
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Poddasze to przestrzeń znajdująca się między dachem a najwyższym stropem. Jego kształt jest uzależniony od konstrukcji więźby dachowej i kształtu dachu. Największe możliwości adaptacyjne dają więźby dachowe o konstrukcji krokwiowej i krowkwiowo-jętkowej. Nie posiadają one elementów, które utrudniają swobodne kształtowanie przestrzeni lokalnej, czyli słupów, kleszczy czy płatwi, dzięki czemu na poddaszu można urządzić komfortowe pomieszczenia mieszkalne. Poddasze użytkowe powinno być zaplanowane już na etapie projektowania domu, ponieważ tylko wtedy można dobrać odpowiednią więźbę dachową.
W przypadku, gdy poddasze w budynku jest nieużytkowe, adaptacja jest znacznie trudniejsza. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia znajdującego się pod dachem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy budynek jest wpisany do rejestru zabytków lub jest objęty ochroną konserwatorską. Warunkiem, który musi być spełniony, jest średnia wysokość pomieszczeń wynosząca:
•220cm na pobyt stały,
•160cm przy pobycie trwającym ok. 4 godzin.
Pod uwagę brana jest również powierzchnia światła okien, która powinna wynosić 1/8 powierzchni podłogi. Jedynym dopuszczalnym środkiem komunikacji między parterem a poddaszem są schody. Podłoga może być betonowa i pokryta wylewką samopoziomującą. Każde pomieszczenie musi mieć własny pion wentylacyjny. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, dopuszczalna jest wentylacja nawiewno-wywiewna. Konieczne jest także zapewnienie każdemu pomieszczeniu odpowiedniego ogrzewania.