Komentarze

Ciepłe poddasze – co jest ważne?

Poddasze użytkowa powinno być przytulne, ciepłe i suche. Jednak nie może być tam zbyt gorąco ani zbyt zimno, co oznacza, że konieczne jest zadbanie o równowagę termiczną. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby ciepło nie uciekało – aż 30% ciepła ucieka przez dach. Zdecydowanie najlepszym pokryciem dachowym jest pod tym względme dachówka ceramiczne, ponieważ jest stabilna terminie, nagrzewa się wolniej i dłużej trzyma ciepło. Do tego zapewnia świetną ochronę akustyczną. Kolejna ważna kwestie to staranne wykonanie wszelkich obróbek, pokrycia i izolacji termicznej. 

Do szczelnej izolacji termicznej najlepiej nadają się materiały sprężyste, które nie ulegają rozwarstwieniu i mogą wypełnić wszystkie wolne przestrzenie. Założenie te spełnia pianka poliuretanowa, wełna mineralna oraz włókna celulozowe. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze materiału izolacyjnego to współczynnik przewodzenia ciepła ʎ – im jest niższy, tym cieplejszy jest dany materiał, więc można zastosować cieńszą jego warstwę. 

Podstawowa zasada pozwalająca na wyeliminowanie mostków termicznych to układanie pierwszej warstwy izolacji między krokwiami, natomiast drugą w taki sposób, aby zasłonić krokwie. Ponadto zaleca się stosowanie folii paroprzepuszczalnych od góry ocieplenie i paroizolacyjnych od spodu ocieplenia. Równie ważne jak izolacja są okna dachowe, które powinny być energooszczędne. Warto zdecydować się na okna czteroszybowe, ale trzeba pamiętać o nawiewnikach, aby uniknąć wilgoci i grzyba. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »