Komentarze

Poddasze użytkowe – co warto wiedzieć?

Poddasze to dodatkowe miejsce w domu, które warto zaadaptować na pomieszczenia mieszkalne. Jednak, aby wnętrze to zapewniało mieszkańcom maksymalny komfort, warto pamiętać o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni. Jest to szczególnie ważne przy urządzaniu sypialni. Standardowe, pojedyncze łóżko ma zwykle 70-90 cm szerokości oraz wysokość 35-45 cm. Nad łóżkiem powinno być przynajmniej 90 cm przestrzeni, mierzonej w osi łóżka. Tylko wtedy osoba dorosła będzie mogła nim usiąść i nie uderzyć się w głowę. 

Jeśli chodzi o meble do przechowywania rzeczy, czyli szafy i regały, to ich głębokość najczęściej wynosi 40-60 cm. Aby móc przy takim meblu stanąć w pozycji wyprostowanej, należy zapewnić wysokość stania, która wynosi 190 cm od podłogi do sufitu – pomiaru należy dokonać w odległości 15 cm od mebla. Warto więc zadbać o to, aby ściany kolankowe były jak najwyższe, ponieważ dzięki temu na poddaszu będzie znacznie więcej przestrzeni do przechowywania rzeczy domowników.

Oczywiście na poddaszu użytkowym można też urządzić łazienkę, a w niej konieczne będzie umiejscowienie sedesu lub bidetu. Najczęściej mają one wysokość 40 cm oraz głębokość 50-70 cm, natomiast wysokość ze spłuczką nie przekracza 90 cm i to właśnie ten wymiar określa minimalną wysokość ścianki kolankowej. Osoba dorosła, która korzysta z sedesu, potrzebuje przynajmniej 130 cm, gdy siedzi oraz 190 cm, gdy stoi – pomiaru należy dokonać w odległości 20-30 cm od ściany. Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń i mebli na poddaszu ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania, dlatego warto poświęcić tym kwestiom trochę czasu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »