Komentarze

Poddasze – jak zaaranżować przestrzeń pod skosami?

Wnętrza ze skosami są dość trudne do aranżacji, ale w zamian za to mają niepowtarzalny klimat. Ich urządzenie w dużej mierze zależy od tego, jak wysoka jest ścianka kolankowa oraz jaki jest rodzaj i stopień nachylenia dachu. Zdecydowanie najłatwiej urządzić wnętrze, w którym wysokość ścianki kolankowej to przynajmniej 110 cm, a dach jest dwuspadowy, stromy lub mansardowy. Trudniej wygląda sytuacjach pod dachami namiotowymi i czterospadowymi – wówczas ścianek kolankowych może w ogóle nie być, więc przestrzeń pod skosami najlepiej wypełnić za pomocą schowków.

Urządzając poddasze trzeba pamiętać o tym, że konieczne jest zachowanie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie otwartej przestrzeni w miejscu, gdzie sufit znajduje się najwyżej. Meble trzeba więc ustawiać przy ścianach, pamiętają o tym, by były lekkie i jasne. Przestrzeń optycznie powiększają jednolite kolory, dlatego pod skosami świetnie sprawdza się biel, pastele, jasne szarości i beże, natomiast dodatki mogą być ciemne. Dzięki ujednoliceniu kolorystyki można skutecznie złagodzić skosy i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe.

Równie ważne jak barwy jest oświetlenie. W wysokich wnętrzach można powiesić żyrandole, ale w niższych lepiej wygląda oświetlenie punktowe. Jeśli jest taka konieczność, to przestrzeń pod skosem można doświetlić bezpośrednio, np. za pomocą lamp podłogowych. Rozplanowanie mebli zależy od przeznaczenia pokoju, np. w sypialni centralnym meblem będzie oczywiście łóżko.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »