Komentarze

Jakie są rodzaje ścian poddasza?

Popularność domów jednorodzinnych z użytkowymi poddaszami rośnie z dnia na dzień. Z tego właśnie względu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat konstrukcji ścian poddasza, aby uniknąć poważniejszych usterek. Ściany poddasza budowlane są z takich samych materiałów jak ściany piętra czy parteru. Jednak te ściany wyróżniają się tym, że nie mają wysokości pełnej kondygnacji, ponieważ zarówno uch wymiar, jak i kształt zależy od kształtu dachu, jaki będzie na nich oparty. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje ścian poddasza – kolankowe oraz szczytowe.

Ściany kolankowe mają niewielką wysokość, której zresztą zawdzięczają swoją nazwę. Stanowią one przedłużenie ścian parteru i murowane są najczęściej na podłużnych elementach wieńca stropu ostatniego piętra domu. Na szczycie ścian kolankowych układane są murłaty. Oczywiście ściany kolankowe nie muszą być w każdym domu, który będzie miał użytkowe poddasze. Wynika to z faktu, że murłaty nie muszą opierać się na ścianach kolankowych, ponieważ możne je ułożyć także bezpośrednio na stropie. Niemniej, zastosowanie ścian kolankowych sprawia, że poddasze staje się znacznie bardziej praktyczne w późniejszym użytkowaniu niż poddasze ich pozbawione.

Ściany szczytowe to ściany, które zamykają poddasze z boków. Znajdują się przede wszystkim w domach zakończonych dachem dwuspadowym i mają trójkątny kształt. Podczas budowy należy pamiętać, aby już w czasie tworzenia wieńca stropowego niższego piętra, wystawić z wieńca pionowe zbrojenia, które będą niezbędne do zakotwienia słupów ścian kolankowych i szczytowych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »