Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jakie są rodzaje ścian poddasza?
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Popularność domów jednorodzinnych z użytkowymi poddaszami rośnie z dnia na dzień. Z tego właśnie względu warto dowiedzieć się nieco więcej na temat konstrukcji ścian poddasza, aby uniknąć poważniejszych usterek. Ściany poddasza budowlane są z takich samych materiałów jak ściany piętra czy parteru. Jednak te ściany wyróżniają się tym, że nie mają wysokości pełnej kondygnacji, ponieważ zarówno uch wymiar, jak i kształt zależy od kształtu dachu, jaki będzie na nich oparty. Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje ścian poddasza – kolankowe oraz szczytowe.
Ściany kolankowe mają niewielką wysokość, której zresztą zawdzięczają swoją nazwę. Stanowią one przedłużenie ścian parteru i murowane są najczęściej na podłużnych elementach wieńca stropu ostatniego piętra domu. Na szczycie ścian kolankowych układane są murłaty. Oczywiście ściany kolankowe nie muszą być w każdym domu, który będzie miał użytkowe poddasze. Wynika to z faktu, że murłaty nie muszą opierać się na ścianach kolankowych, ponieważ możne je ułożyć także bezpośrednio na stropie. Niemniej, zastosowanie ścian kolankowych sprawia, że poddasze staje się znacznie bardziej praktyczne w późniejszym użytkowaniu niż poddasze ich pozbawione.
Ściany szczytowe to ściany, które zamykają poddasze z boków. Znajdują się przede wszystkim w domach zakończonych dachem dwuspadowym i mają trójkątny kształt. Podczas budowy należy pamiętać, aby już w czasie tworzenia wieńca stropowego niższego piętra, wystawić z wieńca pionowe zbrojenia, które będą niezbędne do zakotwienia słupów ścian kolankowych i szczytowych.