Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak zamienić strych na poddasze mieszkalne?
- Szczegóły
- Kategoria: Poddasze
Strychem nazywana jest przestrzeń znajdującą się nad najwyższym stropem w budynku. Powierzchnia ta nie nadaje się do użytku ani do zamieszkania, a do tego zwykle nie ma izolacji połaci dachowej. Nieużytkowy strych nie ma również odpowiednich instalacji, a metraż nie jest liczony jako powierzchnia mieszkalna. Aby móc przekształcić strych w poddasze mieszkalne należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wysokość pomieszczenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby strych można było przekształcić na pomieszczenie użytkowe, musi on mieć wysokość przynajmniej 2,5 m – pod uwagę należy wziąć najwyższy punkt poddasza.
Wpływ na wysokość strychu ma przede wszystkim ściana kolankowa – im je wyższa, tym większą powierzchnię użytkową poddasza można uzyskać. Ścianę kolankową można w trakcie prac remontowych podnieść, choć wymaga to dodatkowych formalności, np. pozwolenia na budowę. Jest to adaptacja dość kosztowna, ale jak najbardziej możliwa do zrobienia. Aby strych mógł stać się poddaszem użytkowym, powinien mieć wykonaną szczelną izolację zewnętrznych przegród, czyli na skosach połaci dachowej. Znakomicie nadaje się do tego pianka poliuretanowa i wełna mineralna.
Oczywiście zamiana nieużytkowego strychu na użytkowe poddasze powoduje zwiększenie powierzchni mieszkalnej. W ciągu 14 dni od zakończenia prac remontowych należy zgłosić ten fakt do odpowiedniego organu. Nowo powstałe poddasze oznacza wyższy podatek od nieruchomości. Do jego obliczenia konieczne jest podanie wysokości w świetle pomieszczeń.