Komentarze

Jaka powinna być wysokość wnętrz na poddaszu?

Największy wpływ na ilość miejsca na poddaszu ma kształt dachu, jego rozpiętość i wysokość ścianki kolankowej. Wybierając projekt warto więc sprawdzić te kwestie, pamiętając przy tym, że zdecydowanie najłatwiejsze do zagospodarowania są pomieszczenia pod dachami dwuspadowymi oraz mansardowymi. Jeśli chodzi o ściankę kolankową, to jest ona najważniejsza jeśli chodzi o użyteczność poddasza. Przyjmuje się, że każde 20 cm ścianki kolankowej to dodatkowe 20 cm przestrzeni nad głową.

Powszechnie stosowaną praktyką jest podnoszenie ścianki kolankowej o pustak lub dwa podczas robót budowlanych. Warto jednak pamiętać, że takie działanie może mieć negatywny wpływ na wygląd domu. Wszelkie zmiany wysokości, powierzchni użytkowej czy kubatury zaliczane są do zmian istotnych i wymagają uwzględnienia w projekcie. Biorąc pod uwagę przepisy, minimalna wysokość mieszkalnych pomieszczeń wynosi 2,2 m. W przypadku pokojów ze skosami wysokość jest liczona jako średnia, zaczynając od 1,9 m. 

Przestrzeń znajdującą się poniżej 1,9 m nie jest uznawana za odpowiadającą przeznaczeniu wnętrza użytkowego. W praktyce taką wysokość można jednak wykorzystać bez problemu, co więcej, łatwo zagospodarować można nawet te przestrzenie przy ścianie, których wysokość nie przekracza 1 m. Natomiast wysokość 1,90 m jest już tzw. wysokością stania, co oznacza, że podejście do takiej ściany nie wiąże się z uderzeniem głową o sufit. Co więcej, można przy niej ustawić większość dostępnych obecnie w sprzedaży mebli. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »