Komentarze

Instalacja elektryczna a poddasze

Jednym z najważniejszych etapów mających wpływ na wygląd i funkcjonalność poddasza jest instalacja elektryczna. Zanim przystąpi się do jakichkolwiek prac w tym zakresie należy ustalić przyszłe potrzeby mieszkańców oraz wymagania dla poszczególnych pomieszczeń. Najważniejsze jest rozplanowanie instalacji dotyczących najważniejszych odbiorników mocy. Na poddaszu zalicza się do nich przede wszystkim grzejniki elektryczne czy podgrzewacz do wody. Dla każdego z tych urządzeń niezbędne jest wydzielenie osobnych obwodów. 

Na dobór obwodów gniazd ma wpływ przede wszystkim planowana liczna urządzeń w każdym pomieszczeniu. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie osobnego gniazda dla każdego z takich urządzeń oraz wykonanie dwóch gniazd zapasowych. Dopiero, gdy zliczone zostaną wszystkie punkty przyłączeniowe i gniazda, można przystąpić do projektowania zabezpieczeń oraz liczby obwodów.

Instalacja elektryczna na poddaszu musi spełniać wiele wymagań, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników. Zalecane jest używanie kabli z podwójną osłoną. Układa się je na uchwytach wykonanych z niepalnego plastiku. Innym polecanym rozwiązaniem jest prowadzenia pojedynczych, osobnych żył w specjalnych elastycznych lub giętkich rurkach. Dzięki temu w razie uszkodzenia jednej żyły istnieje możliwość jej wymiany bez konieczności budzenia ściany. Jeśli chodzi o rozdzielnicę elektryczną to najlepszym miejscem do jej montażu jest korytarz, w którym dostęp do bezpieczników będą mieć wszyscy domownicy. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »