Komentarze

Schody na poddasze

Schody na poddasze należy wybrać bardzo uważnie, ponieważ będą one miały wpływ na komfort wszystkich mieszkańców. Wiele zależy oczywiście od tego, czy poddasze będzie użytkowe, czy też nie. Pod uwagę należy również wziąć to, jaka jest powierzchnia poddasza. Jeśli jest ono niewielkie i ma pełnić wyłącznie rolę strychu, to doskonale sprawdzą się harmonijkowe schody składane lub segmentowe schody składane. Jest to bardzo praktyczna opcja, zwłaszcza, jeśli wyłaz w podłodze jest trudno dostępny. 

Jeśli przestrzeni wokół wyłazu jest nieco więcej, a poddasze będzie użytkowe, to lepszym rozwiązaniem są poddaszowe schody systemowe lub poddaszowe schody młynarskie. Najlepiej, jeśli takie schody będą wykonane z dość lekkiego drewna. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy w projekcie nie przewidziano schodów na poddasze. 

Poddaszowe schody młynarskie są montowane na stałe, mają prostą budowę i można je schować w strychu. Do wyboru są schody kręcone, wąskie czy kacze, a także inne wersje. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szeroki wybór rodzajów i kolorów, a do tego są one wyjątkowo estetyczne. Wadą jest to, że nie można ich stosować przy ograniczonej przestrzeni prowadzącej do wyłazu. Schody systemowe, nazywane również modułowymi, są przeznaczone do samodzielnego montażu. Podobnie jak młynarskie wymagają one odpowiedniej przestrzeni przy wyłazie. Poddaszowe schody segmentowe mają niewielkie wymiary, co jest ich największą zaletą. Sprawdzają się raczej wyłącznie w przypadku poddaszy nieużytkowych, podobnie jak harmonijkowe schody składane. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »