Komentarze

Na poddaszu

Poddasze jest bardzo często wykorzystywane jako pomieszczenie mieszkalne, podzielone na pokoje, a czasami nawet a użytkową łazienką. Wielkość poddasza jest zdeterminowana przez wysokość więźby dachowej, która ma niemały wpływ na zagospodarowanie przestrzeni. Jeżeli do kalenicy jest bardzo wysoko, to trzeba będzie obniżyć pomieszczenie, żeby było proporcjonalne. Aby poddasze właściwie funkcjonowało, musi być pociągnięta instalacja elektryczny i jeżeli jest taka potrzeba wodno-kanalizacyjna. Kable, które stanowią szczególne zagrożenie, ze względu na zabudowę poddasza, powinny być w podwójnej osłonie, mocowane w niepalnych uchwytach. Wyjątkowe względy bezpieczeństwa będą miały wpływ na komfort zamieszkiwania poddasza. Kolejnym ważnym elementem jest ocieplenie, w którym można wybierać od wełny mineralnej, poprzez styropian aż do pianki poliuretanowj, która jest najszybszym i najwygodniejszym materiałem. Im więcej miejsca jest na poddaszu, tym bardziej można wybierać w typie ocieplenia, bo trzeba pamiętać, że po zamontowaniu ocieplenia ubywa kubatury. Na pokrycie tej warstwy najlepiej nadaje się płyta kartonowo-gipsowa, która równo będzie leżeć na całej połaci dachowej i na bocznych ścianach. Jest to bardzo wygodny materiał, który szybko się układa i po zaszpachlowaniu i zeszlifowaniu wystarczy tylko pomalować. Jeśli chodzi o podłogi, to wybór jest bardzo wielki od drewnianych paneli poprzez ceramiczne kafle, wykładziny dywanowe, ale zanim to nastąpi, trzeba jeszcze wspomnieć o ogrzewaniu. Zanim zapadnie decyzja warto przemyśleć wiele alternatywnych od modnych ostatnio mat grzewczych poprzez tradycyjne ogrzewanie podłogowe, na zwykłych kaloryferach kończąc.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »